Císařský řez může být plánovaný, anebo akutní. Akutní císařský řez je reakcí na porodní komplikaci. Nejčastěji jde o nedostatečné okysličení plodu (hypoxie). Císařským řezem umožníme dítěti rychle opustit děložní dutinu, čímž urychlíme poskytnutí další péče.
Plánovaný císařský řez
Plánovaný, nekomplikovaný císařský řez je pro zkušeného operatéra rutinní záležitostí, pro těhotné je však císařský řez často velice stresující záležitostí. Těhotná má ve většině případů možnost zvolit si způsob anestezie – svodnou anestezii (epidurál, spinál – těhotná je při vědomí), anebo celkovou anestezii (těhotná spí). Pacientky většinou volí anestezii svodnou, aby se mohly těšit z prvních okamžiků narození svého dítěte.
Císařský řez - příprava
Těhotná od půlnoci před operací nejí a nepije. Některá pracoviště vybavují pacientky léky, které si musí večer před operací aplikovat samy – například injekce nízkomolekulárního heparinu jako prevence trombózy. Ráno přichází těhotná do porodnice a jako první se provádí monitorace děložní aktivity, pak je těhotná oholena a podstoupí klyzma. Následuje pohovor s anesteziologem.
Anestezie
Zvolí-li těhotná anestezii svodnou, přichází na sál s dostatečným předstihem, neboť anestetika začínají dostatečně působit asi po 20minutách. Nejdříve je těhotné zaveden močový katétr, tzv. cévka, pak se žena otočí na bok, anesteziolog dezinfikuje na zádech místo, kam bude zaveden epidurální (případně spinální) katétr. Nejdříve však místo vpichu znecitliví lokálním anestetikem, pak teprve zavede epidurální katétr, kterým se aplikuje anestetikum. Asi po 20 minutách těhotná necítí oblast od bránice směrem dolů.
Celý proces je jen málo bolestivý a není třeba se ho nikterak obávat. V případě, že je epidurální anestezie neúčinná (děje se tak v minimálním počtu případů), přistupuje se k anestezii celkové – tedy těhotná je uspána. Epidurální katétr je ženě ponechán i po operaci – je tak tlumena pooperační bolest. K jeho odstranění se přistupuje zpravidla druhý den po operaci. Společně s epidurálním katétrem je ženě zaveden i nitrožilní katétr, kterým se pacientce podávají tekutiny a medikamenty.
Císařský řez - průběh operace
Místo operačního pole je dezinfikováno a zarouškováno. Operatér se přesvědčí, že anestezie skutečně „funguje“ – nejčastěji dotazem: „Cítíte tohle?“ ;-).
Je-li odpověď pacientky negativní, operatér provede asi 2cm pod stydkou sponou příčný řez. Celkem musí operatér „překonat“ 7 vrstev: kůže, podkoží, fascie (blány pokrývající svaly), svaly, peritoneum (pobřišnice) a děloha. Miminku se „pomáhá“ ven tak, že asistující lékař silně tlačí na fundus (horní část břicha), operatér plod vytahuje otvorem v břiše. Narozené miminko je předáno do péče neonatologa a operatér dále pokračuje. Až doposud byla operace velice rychlá, cca do 15minut.
Operatér nyní musí porodit placentu (tu vybavuje rukou) a čistí děložní dutinu od zbytků děložního lůžka. Pak dochází k šití dělohy a dalších vrstev. Poslední vrstva je šita intradermálním stehem, což mívá pozitivní kosmetický efekt. Tato část operace je delší než předchozí a trvá přibližně 30 minut.
Po celou dobu operace s pacientkou komunikuje anesteziolog. Může se stát, že těhotná pociťuje nutkání na zvracení, což je anesteziologovi třeba ihned sdělit. Ten okamžité podá příslušné léky a vše se upraví
Pooperační péče
Pacientka je převezena na jednotku intenzivní péče, kde setrvá až do následujícího rána. Na JIP je sledován tlak, srdeční aktivita, okysličení krve a pacientce jsou podávány léky k zavodnění a také se pokračuje v podávání anestetik epidurálním katétrem. Na JIP se také poprvé setkává se svým miminkem, které je zde matce prvně přiloženo k prsu.
Probíhá-li vše v pořádku, maminka odchází s miminkem z porodnice pátý den od císařského řezu.