Ženy, které jednou prodělaly císařský řez, obvykle dále rodí opět císařským řízem. Problematika „automatických císařských řezů“ se mezi porodníky stala celosvětovým tématem a je hojně diskutována.  Značná část odborné veřejnosti prosazuje vaginální porod tam, kde to  zdravotní stav těhotné dovoluje. Vaginální porod po císařském řezu se označuje čtyřpísmenným VBAC (vaginal birth after cesarean).  V České republice je zhruba každé čtvrté dítě přivedeno na svět skrze císařský řez, v USA je to každé třetí, a podíl císařských řezů na celkovém počtu porodů nadále stoupá. Je otázkou, na kolik jsou všechny prováděné „automatické“ císařské řezy opravdu nutné…

Opakované císařské řezy se prosazovaly již na počátku minulého století, kdy se na americkém kontinentě dodržovalo pravidlo „jednou císařský řez, vždy císařský řez“ – to samozřejmě přispělo k obrovskému nárůstu císařských řezů, a to zejména v USA. V Evropě se lékaři snažili spíše o porody vaginální, což časem přivedlo USA k zamyšlení nad stávající praxí. Bohužel v druhé polovině minulého století  došlo při pokusu o VBAC k několika závažným komplikacím způsobeným rupturou dělohy  a počet VBAC se začal snižovat.

Dnes však lékaři disponují moderními diagnostickými přístroji, a mohou tak velice dobře vyselektovat skupinu těhotných, u nichž je pravděpodobnost úspěšného VBAC vysoká, a naopak mohou dobře identifikovat ty těhotné, pro něž by bylo VBAC zbytečným rizikem. Statistiky uvádějí, že pravděpodobnost úspěšného VBAC se pohybují mezi 70 – 80%.

Výhody VBAC

  • přirozený porod, okamžitý kontakt matky s dítětem
  • kratší doba hospitalizace
  • menší krevní ztráty a nižší riziko infekce
  • kratší čas rekonvalescence
  • nižší náklady
  • příznivější podmínky pro eventuální další graviditu a porod

Pro které ženy není VBAC vhodný?

  • prodělaly více než jeden císařský řez
  • T řez na děloze při předchozím císařském řezu
  • ruptura děložní po předchozím císařském řezu
  • větší operace na děloze (myomektomie, kornuostomie)
  • nedávný císařský řez (před méně jak 24 měsíci)
  • ultrazvukem změřená jizva pod 4 mm
  • odhad váhy plodu nad 4000 gr.
  • jiná kontraindikace k vaginálnímu porodu (placenta praevia apod.)
  • nesouhlas těhototné s VBAC

Rizika VBAC – ruptura dělohy

Největším rizikem VBAC je ruptura dělohy. Ta nastává vlivem kontrakcí, není-li děložní stěna dostatečně pevná.  Jde však o velice řídkou komplikaci, její incidence se udává v rozmezí 0,3 – 1,5% u žen, které prodělaly císařský řez vedený příčně v dolní části dělohy. O malinko vyšší je riziko u žen, které mají řez vertikální: 1 – 1,6%. Téměř 3x větší riziko je pak u žen, které prodělaly císařský řez teprve nedávno (méně jak 24 měsíců).

Ruptura dělohy je velice vzácná. Dnes jí lze velice často předejít včasnou identifikací potenciálního problému: po 36. týdnu těhotenství se provede ultrazvukové vyšetření a změří se síla děložní stěny. Je-li pod 4mm, pak se VBAC nedoporučí. I přes vymoženosti dnešních technologií však nelze riziko ruptury dělohy úplně vyloučit.

Nastane-li ruptura dělohy, jde o život ohrožující situaci (život jak matky, tak plodu). Těhotná krvácí do dutiny břišní, navenek se tento stav projevuje vaginálním krvácením, bolestmi břicha a šokovým stavem matky. Plod je rovněž ohrožen a je třeba co nejrychleji provést císařský řez. Proto by měl být VBAC prováděn jen v těch zařízeních, která jsou k urgentnímu císařskému řezu uzpůsobena.

Upozornění

Portál cisarsky-rez.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů a redakce. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)